My Webblog: https://wiwonder.com/read-blog/27633 https://www.katkoute.com/social/read-blog/77095_besiktas-termal-kamera-ile-su-kacagi-tespiti.html https://www.palscity.com/read-blog/186527 https://axisflare.com/read-blog/99200_besiktas-su-kacagi-tespiti.html https://kemetium.com/read-blog/28272 https://midiario.com.mx/read-blog/36471 https://connectgalaxy.com/read-blog/13088 https://www.exoltech.us/blogs/125031/Be%C5%9Fikta%C5%9F-Su-Ka%C3%A7a%C4%9F%C4%B1-Tespiti https://www.myidsocial.com/read-blog/10220 https://kansabook.com/read-blog/104471 https://scrolllink.com/read-blog/70719 https://tokemonkey.com/read-blog/185884 https://talkotive.com/read-blog/88802 https://talkitter.com/read-blog/110584 https://menagerie.media/index.php?link1=read-blog&id=28555 https://www.merexpression.com/read-blog/118319 https://bicycle.one/read-blog/39418 https://www.mixinpeople.co.za/read-blog/22958 https://www.hockeynhlforum.com/read-blog/20736 https://syst-www.scrolllink.com//read-blog/7481 https://www.mymeetbook.com/read-blog/31705 https://wineart24.com/read-blog/56148 https://www.poemsbook.net/blogs/38234/Be%C5%9Fikta%C5%9F-Su-Ka%C3%A7a%C4%9F%C4%B1-Tespiti https://chatterchat.com/read-blog/52442 https://yietnam.com/read-blog/81814 https://jejaringsosial.com/read-blog/16002 https://thelittlenet.com/read-blog/24994 https://bib.az/read-blog/54404 https://jointcorners.com/read-blog/22403 https://www.dizalty.com/read-blog/34186 https://blacksocially.com/read-blog/149358 https://social.deospace.com/read-blog/11671 http://www.barberlife.com/read-blog/169217 https://www.rugbynflforum.com/read-blog/9823

White w Indiach wyjazd niestety na studia ;)

Zwiedzanie Delhi #2

Hej, czas na drugą część zeszłoweekendowej wycieczki do Delhi. Oto i ona

W niedzielę obudziłem się wcześnie, jednak niedługo potem zasnąłem znowu i wstałem dopiero po 9am ;). Kroki swe skierowałem w stronę Old Delhi. Wpierw planowałem podjechać trochę metrem, lecz długość kolejki do security check tak mnie zniechęciła, że postanowiłem pójść pieszo.

Przeszedłem przez, zamknięty o tej porze, Chowri Bazaar, żeby dostać się do Jama Masid – jednego z najważniejszych meczetów w stolicy. Poniżej kilka zdjęć z bazaru i świątyni.

 

 

Typowy tłumek przed świątynią…

Zajrzałem jeszcze, za radą Lonely Planet, do Bird Hospital umiejscowionego przy jednej z Dżinijskich świątyń (nigdy chyba nie zapamiętam tej polskiej nazwy, angielska wersja – Jain – jest duużo prostsza ;)). Nie warto, chyba że ktoś lubi patrzeć na okaleczone ptaki siedzące w przyciasnych klatkach.

W końcu dotarłem do jednej z głównych atrakcji Delhi – Red Fortu.


Do czerwonego fortu wchodzi się przez Lahore Gate i ląduje się od razu na Chatta Chowk – zadaszonym pasażu z pamiątkami. To zabytek, ciekawe czy w przeszłości ludzie odwiedzający fort też kupowali tu surweniry ;). A poniżej dowód, że chłopaki dopiero budują fort, żeby był bardziej atrakcyjny turystycznie.

Fort zwiedzałem równolegle z damską wycieczką kadetów, było trochę śmiechu.

Poniżej parę “standardowych”atrakcji fortu.


Zboczyłem trochę z wydeptanej ścieżki, zawitałem w te rejony fortu, które jeszcze do niedawna, bo do 2000 roku, okupowała hinduska armia. Tu go dopiero budują;). Dotarłem aż do północnego przyczółka fortu (gdzie nie ma nic ciekawego, kilku rozespanych policjantów pilnuje paru fotografii). Jedyne co mnie tam zachwyciło, to cisza, tym bardziej dostrzegalna w tak głośnym mieście, jakim jest Delhi. (poniżej zdjęcie więziennej celi… taka cisza… ;)).

Ogólne wrażenia z fortu – jeśli byłeś lub zamierzasz być w Agrze, to odpuść sobie. Chyba ze szukasz cichego miejsca, w którym możesz przez chwilę odsapnąć od rozgardiaszu miasta. Ale w takim wypadku może lepsze są ogrody (byłem tylko w ogrodzie pięciu zmysłów – polecam!) lub jakieś zaciszne restauracje. Fort nie jest na tyle zachwycający, żeby spędzać w nim 2 godziny.

Po wizycie w forcie przeszedłem przez Chandi Chowki, tym razem już dużo bardziej zatłoczony. Znalazłem po drodze sklep foto w którym zaopatrzyłem się w nowy statyw (stargowałem się 300Rs, uwielbiam to, nie wiem jak sobie poradzę po powrocie do Polski ;)). Dotarłem w końcu do drugiego meczetu – Fatehpuri Masjid.

Również nie był zachwycający (a może ja już byłem zmęczony?). Jeśli natomiast ktoś miałby ochotę zgłębić prawdy wiary islamu, proszę bardzo. Podręczna ściągawka poniżej.

Nie spędziłem tam dużo czasu, udałem się na poszukiwania targu przypraw, który wg mapy powinien być gdzieś niedaleko. Pewnie ludzie mi go zasłaniali;). W końcu odnalazłem targ, ale okazało się, że w niedzielę jest nieczynny. Dotarłem za to, dzięki wskazówce uzyskanej od innego turysty, na dachy otaczające bazar. Powłóczyłem się trochę między workami wypełnionymi papryczkami chilli i innymi wonnymi przyprawami, od których aż kręciło w nosie.

Okazało się przy okazji, że jest to ulubione miejsce ludzi puszczających latawce (jest to dość popularna rozrywka wśród mieszkańców miasta ;)). Parę zdjęć:

Po tej wizycie postanowiłem wracać już do Ghaziabadu, ponieważ nie czułem się najlepiej (byłem też trochę zmęczony, mój pobyt w mieście zsumował się do 32 km spaceru, w większości z całym dobytkiem przy sobie). Obrałem standardową trasę – metro do Anand Vihar, potem autobus do IMT. Po powrocie czułem się wyczerpany, potem okazało się, ze to choroba (o dziwo zatrucie pokarmowe, ale całkiem niezłe – 39.4°c). Cóż, ważne że wyzdrowiałem, zdążyłem już nawet odwiedzić Goę w poprzedni weekend. Ale o tym w swoim czasie ;). Cya!

Podobne wpisy:

Zwiedzanie Delhi #3
Zwiedzanie Delhi #1
Commonwealth Games

6 Responses to Zwiedzanie Delhi #2

 1. JAga says:
  1

  To jest tak jakby świat z kosmosu… ;D

  • wm says:
   1.1

   Nie wiem czy piszesz o zdjęciach, czy o Indiach :p. Do wszystkiego da się przyzwyczaić, jeśli masz trochę cierpliwości… ;)

 2. W. Parys says:
  2

  Pozdrowienia, Marku! Dziś oglądam zdjęcia sama i opowiadam je B. przez telefon. Trochę trudno opowiadać zdjęcia, B. zobaczy je później…
  Bardzo podobają mi się “ludzkie”, mam nadzieję, że nie napotykasz na protesty, gdy je robisz. Uchwycenie chwili życia jest rewelacyjne, zwłaszcza że dla nas są tam oryginalne typy ludzkie. Podobnie-świat, w którym kolejne formy życia nawarstwiają się, entropia, chaos, ale i fascynujące istnienie. Mniej podobają mi się budynki, nie wierzę, że mają barwy sepii, wyglądają jak na dawnych fotografiach.
  Marku, czytam notkę o egzaminach-życzymy Ci powodzenia i zdrowia.
  Wie. i B. oraz A.

  • wm says:
   2.1

   Oporów raczej nie napotykam, najczęściej pytam się czy mogę (tylko czasem strzelam z ukrycia, żeby zdjęcie było naturalne). Jeśli chodzi o architekturę, to czasem chcę oddać wrażenie, jakie sprawia budowla, niekoniecznie realistyczne podejście do tematu. W pewnych przypadkach na pewno przesadzam. Ale cóż, uczę się. Choć ciężko też mówić o pełnym realizmie, w niektórych przypadkach aparat po prostu nie jest w stanie uchwycić tematu tak jak widzi go oko.

   Pozdrawiam ;).

 3. MBsenior says:
  3

  Czy na egzaminy są potrzebne jakieś bilety? – wtedy rozumiem, czemu stałeś 5 godzin…:)

  • wm says:
   3.1

   Nie stałem, tylko jechałem, wypełniałem formularze, czekałem i wracałem. Transakcja przy okienku trwała 2min. A wszystko po to, żeby skorzystać z Foreginers Quota (normalnych miejsc już na pociąg nie było) – w piątek po egzaminach wybieram się do Pushkaru na festiwal wielbłądów ;). A teraz czas na egzamin… ech.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Staty

(cas:72) Google Analyticator was unable to authenticate you with Google using the Auth Token you pasted into the input box on the previous step.

This could mean either you pasted the token wrong, or the time/date on your server is wrong, or an SSL issue preventing Google from Authenticating.

Try Deauthorizing & Resetting Google Analyticator.

Tech Info 400:Error fetching OAuth2 access token, message: 'invalid_grant'
Unique
Visitors
Powered By Google Analytics

Co robi white...

Najnowsze komenty

infos